13.01.2022

Управлінням виконується робота щодо збереження унікальних об’єктів культурної спадщини міста і традиційного характеру історичного середовища, розпланування та забудови в межах історичних ареалів міста. Постійно проводиться моніторинг щодо належного утримання об’єктів культурної спадщини. Здійснено понад 80 інспекційних перевірок.

За звітний період Управлінням обстежено технічний стан пам’яток та складено 65 актів, здійснено моніторинг 15 об’єктів за видом «археологія», проведено фотофіксацію більш ніж 120 об’єктів культурної спадщини, підготовлено та направлено адресатам 519 листів з питань врегулювання пам’яткоохоронної діяльності, а також розглянуто та опрацьовано:

  • 171 доручення Дніпровського міського голови та його заступників;
  • 46 інформаційних запитів;
  • 91 звернень громадян з пам’яткоохоронних питань;
  • 85 листів від правоохоронних органів.

Продовжується робота щодо укладання охоронних договорів між Управлінням та власниками (користувачами) пам’яток. Так, за 2021 рік укладено 57 охоронних договорів.

У звітному періоді документально зафіксовано 5 порушень на пам’ятках.

Виявлені порушення стосуються як ухилення власників пам’яток від підписання охоронних договорів, так і проведення незаконних робіт в межах історичних ареалів.

Окрім того, відповідно до статей 23, 24, 44 Закону України «Про охорону культурної спадщини» Управлінням складено 5 актів про вчинення порушення законодавства про охорону культурної спадщини, на підставі яких було прийнято рішення про накладення фінансових санкцій на загальну суму  238 000 грн., про що винесені постанови про застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про охорону культурної спадщини на юридичних осіб.

В рамках реалізації Програми з охорони культурної спадщини та збереження історичного середовища Дніпра на 2021 – 2025 роки, затвердженою рішенням міської ради від 22.07.2020 № 14/59 (зі змінами) Управлінням було замовлено за кошти Дніпровської територіальної громади міста ряд заходів та робіт в 2021 році, а саме:

  • «Ремонт (реставраційний) вінцевого карнизу та аттиків головного фасаду будівлі» за адресою: вул. Січових Стрільців, 1.
  • «Ремонт (реставраційний) пам’ятки історії «Могила машиніста Ульченка М. Є» за адресою: залізнична станція «Дніпро – Лоцманська».
  • «Ремонт (реставраційний) пам’ятки історії «Місце розстрілу хворих психіатричної лікарні та в’язнів концтабору під час німецько-фашистської окупації» адреса: вул. Бєхтєрева, 1.
  • «Ремонт (реставраційний) віконних і дверного заповнення під’їзду пам’ятки архітектури «Прибутковий будинок» за адресою: вул. Челюскіна, 3.
  • Пошук та вилучення останків воїнів Другої Світової війни на території Амур-Нижньодніпровського району, в межах колишнього Ломівського плацдарму для подальшого перепоховання.

Управлінням видано у 2021 році науково-популярне видання «СИМВОЛ МІСТА. МІСЬКИЙ БУДИНОК», видавництво «Герда», де мова йдеться про найстаріший будинок думи і магістрату, про історію дивовижної пам’ятки національного значення «Будинок міської управи».

Окремо інформуємо, що у 2021 році співробітники Управління прийняли участь у 6 комісійних об’їздах у складі комісії управління культури, туризму, національностей і релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації з дотримання вимог законодавства про охорону культурної спадщини.

В рамках реалізації національного проєкту зі створення реєстрів культурної спадщини Міністерства культури та інформаційної політики України Управління долучилось до декларування нерухомих об’єктів культурної спадщини. Відповідальною посадовою особою було сформовано та внесено в електронному цифровому вигляді дані щодо 170 об’єктів нерухомої спадщини України на підвідомчій території.

За ініціативою Управління укладено Меморандум про співпрацю з Комунальним закладом «Музей спротиву Голодомору» Дніпровської міської ради та Комунальним закладом «Музей історії Дніпра» Дніпровської міської ради.

Створено офіційний сайт Управління для додаткового інформування мешканців міста та громадян України про культурну спадщину Дніпра та замовлено розроблення інформаційних емблем в кількості 250 шт з QR-кодом, який веде на сайт, що сприятиме в подальшому туристичного розвитку міста.