Звіт управління з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міської ради за 2024 рік.
У 2024 році управління з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міської ради (далі – Управління) здійснювало свою діяльність відповідно до Положення про управління з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міської ради, затвердженого рішенням міської ради від 19.09.2018 № 102/35 (зі змінами) (далі – Положення) у взаємодії з органами місцевого самоврядування, державної влади та громадськими організаціями.
У своїй діяльності Управління керується Конституцією України та законами України, актами Президента України, постановами Кабінету Міністрів України, нормативними актами Міністерства культури та стратегічних комунікацій України та іншими нормативно–правовими актами України; розпорядженнями міського голови, рішеннями міської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями голови обласної державної адміністрації у межах, визначених законодавством та Положенням.
Основними завданнями Управління є:
- координація діяльності суб’єктів містобудування, у тому числі фізичних та юридичних осіб, які виконують роботи, надають послуги у сфері містобудування та архітектури, щодо збереження традиційного характеру середовища, об’єктів культурної спадщини та врахування вимог пам’яткоохоронного законодавства;
- регулювання правових, організаційних, соціальних та економічних відносин у сфері охорони культурної спадщини з метою збереження та використання об’єктів культурної спадщини у суспільному житті, захисту традиційного характеру середовища міста;
- організація та координація робіт щодо виявлення, паспортизації, ведення обліку та інвентаризації об’єктів культурної спадщини;
- контроль за збереженням і належним використанням об’єктів культурної спадщини, роботами, що проводяться в межах історичних ареалів та традиційному історичному середовищі та на пам’ятках (об’єктах) культурної спадщини;
- розробка концепцій, рекомендацій та програм управління культурною спадщиною.
Штатна чисельність Управління станом на 2024 рік фактично становила 13 одиниць.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2001 №878 «Про затвердження Списку історичних населених місць України» місто включено до Списку історичних населених місць України (міста і селища міського типу).
На обліку у місті Дніпрі перебуває 317 пам’яток культурної спадщини за такими видами:
- Археологія – 15;
- Історія та монументальне мистецтво – 156;
- Архітектура та містобудування – 146,
та щойно виявлені об’єкти культурної спадщини за видами:
- Археологія – 12;
- Історія та монументальне мистецтво – 16;
- Архітектура та містобудування – 81.
Управлінням виконується робота щодо збереження об’єктів культурної спадщини міста і традиційного характеру історичного середовища, розпланування та забудови в межах історичних ареалів міста.
Проводився моніторинг щодо належного утримання об’єктів культурної спадщини, їх інвентаризація та виявлення нових об’єктів.
Здійснено інспекційні перевірки об’єктів культурної спадщини та історичної забудови (у тому числі у зв’язку з ракетними ударами нанесеними по місту Дніпру збройними силами рф), про що було складено Акти візуального обстеження та направлено до Міністерства культури та стратегічних комунікацій України та управління культури, туризму, національностей та релігій Дніпропетровської обласної військової адміністрації. Загалом за 2024 рік обстежено 80 об’єктів культурної спадщини міста.
За звітний період Управлінням обстежено технічний стан пам’яток та складено 63 актів, проведено фотофіксацію більш ніж 80 об’єктів культурної спадщини, підготовлено та направлено адресатам 676 листів з питань врегулювання пам’яткоохоронної діяльності, а також розглянуто та опрацьовано:
- 229 доручення Дніпровського міського голови та його заступників;
- 25 інформаційних запитів;
- 116 звернень громадян з пам’яткоохоронних питань;
- 111 листів від правоохоронних органів.
Продовжується робота щодо укладання охоронних договорів між Управлінням та власниками (користувачами) пам’яток. Так, за 2024 рік укладено 64 охоронних договорів, кількість яких збільшилась.
У звітному періоді документально зафіксовано 8 порушень на пам’ятках за видом архітектури.
Виявлені порушення стосуються як ухилення власників пам’яток від підписання охоронних договорів, так і проведення незаконних робіт в межах історичних ареалів.
Окрім того, відповідно до статей 23, 24, 44 Закону України «Про охорону культурної спадщини» Управлінням складено 3 акти про вчинення порушення законодавства про охорону культурної спадщини, на підставі яких було прийнято рішення про накладення фінансових санкцій, про що винесені постанови про застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про охорону культурної спадщини на юридичних осіб на загальну суму 357 000 грн.
Порушень чинного законодавства щодо виконання спеціальних обмежень, встановлених законами України «Про державну службу» та «Про запобігання корупції» в Управлінні не виявлено.