19.01.2022

У 2021 р., на замовлення управління з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міської ради, були проведені пошукові роботи з виявлення останків радянських воїнів періоду Другої світової війни на території міста Дніпра. Їхнім безпосереднім виконавцем виступило ТОВ «Спеціалізоване товариство «Пошук-Дніпро», що діє згідно передбачених законодавством вимогам: на підставі дозволу на проведення земляних пошукових робіт, виданого Міністерством культури та інформаційної політики України, та відповідно до програми пошукових робіт, погодженої управлінням культури, туризму, національностей і релігій Дніпропетровської облдержадміністрації. Подібні роботи з залученням коштів бюджету територіальної громади міста Дніпра проводяться вперше. Актуальність та необхідність пошукових робіт безпосередньо пов’язана зі збереженням історичної пам’яті про події Другої світової війни, а відтак і культурної спадщини нашого міста.

Під час відступу радянських частин у серпні 1941 року, на території міста Дніпра (Дніпропетровська) тривала всебічна евакуація. Радянські війська намагалися стримати німців на підступах до міста. Але після жорстоких боїв підрозділи 6-ї та 12-ї армій відступили на лівий берег Дніпропетровська, де і продовжили супротив наступаючим частинам німецьких військ, які у свою чергу намагалися відтіснити радянські підрозділи від околиць міста, з метою просування своїх частин у напрямку Підгороднього та уздовж берега р. Оріль. Запеклі бої розгорнулися на лівобережній частині міста, згодом там утворилася лінія оборони радянських військ – так званий Ломівський плацдарм (за назвою населеного пункту Ломівка). Тут бойові дії тривали з кінця серпня та майже до 27 вересня 1941 року. Бої точилися серед хатин, на подвір’ях, на городах, присадибних ділянках тощо. Висока інтенсивність бойових дій зумовила і великі втрати зі сторони радянських військ. У більшості випадків, воїни були поховані на місцях своєї гибелі, а саме: в окопах, бліндажах, траншеях, воронках, прикопані в городах, рівчаках та інших місцях. Треба відмітити, що німецькі війська з 20-х чисел вересня 1941 року почали інтенсивний обстріл з крупнокаліберної артилерії, яку розмістили в районі Діївки, усього Ломівського плацдарму та особливо його лівого плеча в районі Кам’янки та Березанівки. Багато бійців після таких артобстрілів були вбиті та засипані на місці свого бойового розташування. У повоєнні роки військкоматами проводилися роботи по перепохованню загиблих з місць їхньої загибелі у загальні братські могили. Але ці роботи, у більшості випадків, стосувалися тих місць поховань, які мали наземні ознаки або про які було відомо місцевим жителям. Доля ж більшості тих воїнів, які загинули у лініях оборони Ломівського плацдарму та на прилеглій території залишається досі невідомою, а їхні останки досі знаходяться на місцях боїв, у полях, балках та на територіях приватних садиб, що несе загрозу їхнього знищення під час господарських або будівельних робіт. Такі невстановлені та неупорядковані місця поховань потребують виявлення, дослідження, вилучення останків воїнів, з метою їхнього подальшого належного перепоховання та гідного увічнення пам’яті про них.

Під час польового сезону 2021 року, пошуковцями проводилося дослідження території в межах Амур-Нижньодніпровського та Індустріального районів міста Дніпра – колишньої лінії оборони радянських військ 1941 року – Ломівського плацдарму. У ході цих робіт було виявлено та вилучено останки 8 радянських воїнів:

  • 7 воїнів на території Амур-Нижньодніпровського району (незабудована місцевість наприкінці вул. Широка, неподалік від громадянського кладовища). Останки виявлені у липні, жовтні, листопаді та грудні 2021 р. на місцях стрілецьких окопів.
  • 1 воїн на території Індустріального району (неподалік від вул. Байкальська, район садового товариства «Металург», на території подвір’я приватної садиби). Останки виявлені господарем садиби у жовтні 2021 р. під час земляних робіт при улаштуванні фундаменту новобудови. При досліджені пошуковцями встановлено, що останки були пограбовані у попередні роки (можливо одразу після загибелі бійця), а тому амуніція практично не зберіглася.

 

За супутніми знахідками було встановлено, що усі 8 воїнів загинули під час оборонних боїв у вересні 1941 р. Артефактів, які б дали змогу ідентифікувати їхні особи, не знайдено. Усі виявлені останки вилучені, вкладені у контейнери та знаходяться на тимчасовому депонуванні (зберіганні) у виконавців робіт для подальшого гідного поховання на території міста, про що складено відповідну документацію. Місце майбутнього перепоховання воїнів у процесі узгодження.

З огляду на позитивний досвід проведення таких робіт у 2021 р., у поточному році планується продовжити співпрацю з пошуковцями, зокрема, для подальшого дослідження невідомих місць поховань радянських воїнів на території Ломівського плацдарму.