«Житловий будинок залізничників»

Існуючий охоронний номер

98

Місцезнаходження

просп. Олександра Поля, буд. 8А, Центральний район, м. Дніпро

Дата утворення об’єкта культурної спадщини

Друга половина 1930-х рр.

Категорія

пам'ятка архітектури місцевого значення

Номер і дата рішення про взяття на облік

Розпорядження Голови Дніпропетровської облдержадміністрації від 12.04.1996 №158-р

Пам’ятка «Г» – подібна в плані, розташована на перехресті проспекту та вулиці Володимира Антоновича, має розкрепований наріжний кут, який додатково акцентовано перголою на даху. П’ятиповерхова цегляна житлова будівля, з підвалом та горищем, розташована на огородженій території щільної багатоквартирної житлової забудови в межах Центрального історичного ареалу.

В 1936 р. проект житлового будинку на 100 квартир для Сталінської залізниці було розроблено проектувальниками Дніпротранспроєкту (арх. Г.Л. Щокіна, інж. О.Т. Левшов). В 1936-1937 рр. було збудовано І чергу комплексу: кутовий п’ятиповерховий об’єм на 62 квартири в стилістиці поставангарду. Друга черга на 38 квартир (два корпуси) не була реалізована.

Багатоквартирний будинок мав 7 під’їздів з наскрізними проходами. Підвищений перший поверх Пам’ятки (біля 5 м) було відведено під громадські та торгові приміщення. Відомо, що в 1938 р. тут розміщувалися магазин №50 місцевого Харчторгу та аптека №78. В підвалі правого крила було влаштовано бомбосховище з посиленим перекриттям та двома окремими входами. У кутовій частині підвалу розмістилася вугільна котельня. На даху (в кутовій частині) було влаштовано велику терасу – солярій з перголами. В’їзд на територію Пам’ятки здійснювався з просп. О. Поля через браму між будинками №8 і 8А.

Під час бойових дій 1941-1943 рр. Пам’ятка не постраждала. У повоєнний період тут розміщувалися 1-а продовольча база дитячого харчування Кіровського Харчторгу (потім Дитяча база Кіровського продторгу), архів обласного РАГСу (до 1972 р.) та магазин (з 1970-х рр. магазин №19 Міськкоопторгу), у підвалі – майстерня з ремонту меблів. Частину торгових приміщень на першому поверсі було переплановано під квартири, для чого було зменшено вікна та влаштовано нову підлогу на дерев’яному каркасі (висота житлових приміщень стала 3,6 м). Під час проведення капітальних ремонтів було замінено металеву покрівлю на шифер, пофарбовано декоративну штукатурку на фасадах, демонтовано кутові балкони, влаштовано ганки у дворі для нових квартир і т. д. В 2000-і рр. всі квартири на 1-му поверсі було переплановано під магазини та офіси, вікна на головних фасадах було збільшено по висоті для влаштування входів та вітрин, частину вікон у дворі закладено. На місці колишньої тераси, а пізніше і на частині прилеглого даху, було збудовано приватні апартаменти: зведено нові стіни, влаштовано односкатний дах, прорізи між колонами засклені тощо.