«Житловий будинок інженерно-технічних працівників колонії Брянського заводу»

Існуючий охоронний номер

121

Місцезнаходження

вул. Бельгійська, 7, Новокодацький район, м. Дніпро

Дата утворення об’єкта культурної спадщини

поч. 1910-х рр.

Категорія

пам'ятка архітектури місцевого значення

Номер і дата рішення про взяття на облік

Розпорядження Голови Дніпропетровської облдержадміністрації від 12.04.1996 №158-р

У 1873 році засновується Товариство Брянського рейкопрокатного, залізоробного і механічного заводу.

У 1885 р. починається будівництво їх власного металургійного Олександрівського Південно-Російського заводу у Катеринославі. При ньому будується  Брянська колонія з тридцяти двох одноповерхових будинків, призначених для службового персоналу. Для побудови колоній-селищ робітників на заводі влаштували систему кредитування на будівництво. Будинок директора заводу та для приїжджих збудували серед великого саду, перший з них зберігся, але в незадовільному технічному стані.

У другій половині 1900-х рр. починається масштабна реконструкції селища, в ході якої будується новий житловий будинок директора заводу, від якого нині залишилась тільки частина паркану, знесли його у 1960-х рр. Трохи вище його, у цей же час, будуються по одній осі два двоповерхові цегляні будинки для інженерно-технічних працівників (вул. Бельгійська, 7 та вул. Юнацька, 4) на чотири квартири. Поруч з ними будуються одноповерхові житлові котеджі. Первісне планування кварталів нині порушене, частину будинків перебудовано. Але головні будинки вищого персоналу дійшли майже без змін. Будинок по вул. Юнацькій залишився житловим, а у будинку по вул. Бельгійська багато років знаходиться Науково-технічна бібліотека, що належить ПРАТ “Дніпровський металургійний завод”.

Цегляний, з сірої шлакової цегли, двоповерховий з півпідвалом під частиною будинку. Дах – багатосхилий, складної форми. В плані має прямокутну форму, з симетрично виступаючими бічними крилами з боку дворового фасаду, в яких розташовані додаткові трьохмаршові сходові клітини.