Управління Катеринославської залізниці

Існуючий охоронний номер

110

Місцезнаходження

просп. Дмитра Яворницького, 108, Центральний район, м. Дніпро, 49038

Дата утворення об’єкта культурної спадщини

1905 - 1907 рр.

Категорія

пам'ятка архітектури місцевого значення

Номер і дата рішення про взяття на облік

Розпорядження Голови Дніпропетровської облдержадміністрації від 12.04.1996 №158-р

Чотирьохповерхова цегляна будівля з горищем та підвалом, розташована на території громадської забудови і головними фасадами виходить на просп. Д.Яворницького та вул. Привокзальну.

В 1902 – 1905 рр. архітектором О.М. Бекетовим було розроблено проект прибудови до існуючої на той час будівлі Управління Катерининської залізниці (колишній прядильний цех сукняної фабрики, перебудований в 1881-1884 рр. під розміщення Управління) нового корпусу. Триповерхову споруду було збудовано в 1905 – 1907 рр. в стилі модерн. Головні фасади було прикрашено гербами та символами залізниці, жіночими маскаронами, гірляндами тощо. Перед Пам’яткою на Провіантській площі було розбито сквер. Під час громадянської війни будівля не постраждала.

В 1935 р. було розроблено проект реконструкції будівлі Управління в стилі конструктивізм (арх. Г.Л. Щокіна) та надбудови її до 5-ти поверхів. Проєктні рішення було реалізовано в другій половині 1930-х рр. лише частково: збито майже увесь ліпний декор, надбудовано лише один поверх, в ризалітах на 4-му поверсі з’явилися балкони, змінено форму фронтону зі сторони Проспекту, заштукатурено рустування стін 2-3-го поверхів, влаштовано нову покрівлю. Під час штурму міста в серпні 1941 р. Пам’ятка зазнала значних пошкоджень: повністю було зруйновано дах, частину перекриття, вибиті всі вікна та двері. Найбільших руйнувань зазнав старий корпус Управління, тому під час післявоєнної відбудови було прийнято рішення про його знесення.

В 1949 р. архітектором Г.Л. Щокіною було виконано проект реконструкції Пам’ятки:

  • головні фасади й деякі інтер’єри отримали нову стилістику – радянський неокласицизм;
  • два головних ризаліти отримали трикутні фронтони;
  • було збережено лише один балкон зі сторони проспекту;
  • ліпним декором було виділено ризаліти та вінцевий карниз.

На місці зруйнованого корпусу в 1951-1953 рр. за проєктом арх. М.І. Зарайського було прибудовано до Пам’ятки 5-ти поверховий об’єм в аналогічній стилістиці.

В 1970 р. між центральним і правим крилами було побудовано 9-ти поверховий адміністративний корпус.

В 2000-ні рр. в утвореному внутрішньому дворику було розбито сад: доріжки вимощено тротуарною плиткою, побудовано альтанку, висаджено рослини, встановлено садові лави та ліхтарі. У внутрішніх приміщеннях було виконано капітальний ремонт з сучасних матеріалів.