Синагога «Аншей Хаяль га-Ір» (Солдатська)

Місцезнаходження

м. Дніпро, вул. Виконкомівська, 11

Дата утворення об’єкта культурної спадщини

1897 р.

У відповідності до постанови про військову службу євреїв від 27 серпня 1827 року військово-службовцям-євреям дозволялось відвідувати синагоги, або створювати міньян.

Міньян – зібрання з кворумом не менше ніж 10 повнолітніх чоловіків, яке необхідне для проведення богослужіння.

«Молитовний будинок для нижніх чинів з євреїв» в Катеринославі був заснований у 1885 р. колишніми рекрутами та протягом свого існування неодноразово змінював свою назву, як і місце розташування, оскільки первісно синагога розташовувалась у орендованому будинку купця Клімова (сучасне місцерозташування не встановлено).

19 лютого 1892 року зібрання общини постановило рішення щодо купівлі власної ділянки під розміщення синагоги. Будинок був придбаний в межах слободи Жандармської балки, і лише у 1895 році вдалось оформити право на земельну ділянку під будинком. Відразу після цього починається зведення нового кам’яного корпусу синагоги, яке завершується взимку 1897 року.

Першопочатково синагога була чотирьохфасадною двоповерховою будівлею, з високим цокольним поверхом з боку дворового фасаду, утвореним за рахунок різкого перепаду рельєфу. В цокольному поверсі розміщувалась квартира у три кімнати, на верхніх поверхах – молитовна зала та жіноча галерея. Фасади мали раціональне вирішення в цеглі без штукатурки. Головний фасад по вулиці мав виразне неоготичне вирішення. Бокові та задній фасади – окремі готичні елементи декору.

У 1933 році радянською владою синагога була зачинена та перебудована під житловий будинок з комунальними квартирами. У 1980-х рр. будівля була перебудована під адміністративну, а на початку 1990-х рр. до правого фасаду будівлі було прибудовано новий житловий будинок.