«Прибутковий будинок»

Існуючий охоронний номер

54

Місцезнаходження

вул. Барикадна, буд. 2, Соборний р-н, м. Дніпро

Дата утворення об’єкта культурної спадщини

кін. 1880-х - поч. 1890-х рр.

Категорія

пам'ятка архітектури місцевого значення

Номер і дата рішення про взяття на облік

Розпорядження Голови Дніпропетровської облдержадміністрації від 12.04.1996 №158-р

Пам’ятку розташовано на перехресті просп. Дмитра Яворницького та вул. Барикадної.

У середині ХІХ ст. земельна ділянка виділена під час забудови парного боку вулиці Підгірної. Першим власником садиби був купець А. Португалов. 1850-1860-ті рр. – побудовано первісний комплекс забудови садиби. Головний будинок розміщено у кутовій частині ділянки. Корпус мурований, П-подібний за планом, на два поверхи на високому цоколі і з кількома ярусами підвалів. Вздовж фасаду по Проспекту первісно створено широкий приямок для нормальної експлуатації цокольного поверху. Фасади корпусу виконано в стилі класицизму з використанням типового проєкту першої половини ХІХ ст. Також на ділянці побудовано одноповерховий мурований флігель на високому цоколі вздовж Підгірної вулиці. Відомостей щодо інших будівель не знайдено.
У 1880 – 1890-х рр. домоволодіння змінило кількох власників. У ці ж роки домоволодіння отримало поліцейську адресу: вулиця Кудашівська (з 1923 р. – Барикадна), 2.

1897 (1898) р. – домоволодіння переходить у власність купця Х.І. Розенберга. Між 1897 – 1899 рр. виконано великі роботи по реконструкції домоволодіння. Автором проєкту реконструкції вірогідно є архітектор Д.С. Скоробогатов. Кутовий корпус отримав оздоблення фасадів у неоруському стилі. Через перепад рельєфу корпус має перемінну поверховість: три поверхи по Проспекту та чотири поверхи з боку двору. За новим корпусом побудовано двоповерховий мурований службовий корпус. В довідковій літературі початку ХХ ст. переважно згадується, як будинок Розенберга по Катерининському проспекту.

22.10.1905 р., під час проходження по вулиці патріотичної маніфестації, з будинку ії обстряли і кинули кілька бомб.

Протягом ХХ ст. комплекс домоволодіння зазнав помітних втрат. Було демонтовано шатрові завершення, балкони та приямки на основних корпусах. На початку 1980-х рр. знесений мурований флігель по Барикадній вулиці.
У 2000 – 2002 рр. – проведено реконструкцію кутового корпусу. Ліпний декор головних фасадів замінено із відновленням втрачених елементів. Відновлено шатрові завершення. Приміщення повністю переплановано та виконана прибудова до дворового фасаду. У 2000-і рр. – на місці флігелю побудовано торгівельний павільйон квіткового ринку (за матеріалами Дніпровська міська енциклопедія).

 

Цінні елементи.

Конструкції.

  • Шатрові завершення

Створено: кін. 1890 – поч. 1900-х рр.

Дерево, бляха. Еклектика.

При будівництві було створено два шатра на двоповерховому і три шатра на триповерховому корпусі. Всі шатрові завершення демонтовано у середині ХХ ст. У 2000-х рр. при ремонтних роботах було відновлено два шатра на двоповерховому корпусі у формах наближених до первісних.

Інтер’єр.

  • Груби

Створено: кін. 1890 – поч. 1900-х рр.

Цегла, кахлі глазуровані. Еклектика.

Точна кількість груб, які існували у будинку, як і кількість збережених груб не відома.

 

Рекомендації стосовно поводження із цінними елементами:

  • Збережені елементи. 

Збереження на місці розташування.

Підтримуючий ремонт та реставрація.

В разі неможливості, через технічний стан, збереження автентичних елементів – заміна на аналогічні виконані із дотриманням малюнку та технології виконання.

Можливо використання у якості аналога при реконструкції (реставрації) прибуткових будинків та громадських будівель кінця 1890 – 1900-х рр.

  • Втрачені елементи.

Можливо використання у якості аналога при реконструкції (реставрації) прибуткових будинків та громадських будівель 1890 – 1900-х рр.