Поселення «Ігрень-5» № 10046-Дп

Місцезнаходження

м. Дніпро, Самарський район, північно-західна частина о. Мийка, в межа Ігренської заповідної території

Дата утворення об’єкта культурної спадщини

ІV тис. до н.е.

Категорія

щойно виявлений об’єкт культурної спадщини

Номер і дата рішення про взяття на облік

Наказ управління культури, національностей і релігій Дніпропетровської облдержадміністрації від 30.07.2019 р. № 69

Поселення розташовано на березі р. Дніпро, у північно-західній частині сучасного о. Мийка, який до спорудження греблі Дніпрогесу являв собою найбільш підвищену ділянку невеликого мису Ігренського півострова. Зазначений мис розташовувався при впадінні у р. Дніпро колишньої протоки р. Самара під назвою «Старуха». Цей мис мав назву «урочище Городок», за залишками на його території решток тимчасової земляної фортифікаційної споруди ХVIII ст. – Усть-Самарського ретраншементу. Отже за своїм географічним розташуванням пам’ятка входить до кола археологічних об’єктів Ігренського півострова широко відомих в історіографії.

Безпосередньо поселення Ігрень-5 було виявлено М.О. Міллером у 1932 р. У результаті проведених робіт було досліджено площу розміром 68 кв. м. Пам’ятку датовано ранньонеолітичним часом.

Наступне часткове дослідження культурного шару поселення Ігрень-5 здійснено археологом О.В. Бодянським у 1947 р. Відразу під наносним еоловим піском, потужність якого становила близько 1 м, містився суцільний шар черепашок площею 8 кв. м та потужністю близько 1 м, що складався в основному з залишків молюсків Paludinae та поодиноких Unio. У цьому шарі також знаходилися і археологічні артефакти, що складалися з дрібних уламків кісток тварин, виробів з кременю (56 екз.), кістки (12 екз.) та 29 фрагментів ліпної гостродонної кераміки доби неоліту так званої сурської археологічної культури (ІV тис. до н. е.), що належали не більше ніж трьом посудинам. Під шаром черепашок, на глибині 1,2 м від сучасної поверхні було виявлено залишки давнього поховання, а саме фрагменти черепу дитини.

На сьогодні орієнтовні розміри поселення, що збереглися, становлять близько 90х20 м. Площа поселення вкрита заростями дерев та чагарнику.