Пам’ятник Юхиму Григоровичу Пушкіну – Герою Радянського Союзу, генерал-лейтенанту танкових військ

Існуючий охоронний номер

1504

Місцезнаходження

на розі просп. Дмитра Яворницького та просп. Гагаріна, Соборний район

Дата утворення об’єкта культурної спадщини

1946 р., 1967 рр.

Категорія

пам’ятка історії місцевого значення

Номер і дата рішення про взяття на облік

Рішення Дніпропетровського облвиконкому від 08.09.1970 № 618

Пам’ятка у вигляді середнього радянського танку Т-34-85 (бортовий №242), що встановлено під кутом на трапецієвидному постаменті, складеного з блоків сірого граніту. На лицьовій стороні постаменту викарбовано медаль «Золота Зірка» (відзнака Героя Радянського Союзу) та присвятний напис «ГЕНЕРАЛУ ПУШКІНУ ЮХИМУ ГРИГОРОВИЧУ», пофарбовані золотистим кольором (колодка  медалі – у червоний колір). Розташована по центру бульварної частини просп. Дмитра Яворницького.

Пам’ятка увічнює ім’я Юхима Григоровича Пушкіна (1899 – 1944) – генерал-лейтенанта танкових військ, Героя Радянського Союзу. Будучи з перших днів на фронтах німецько-радянської війни, Ю. Г. Пушкін відзначився під час командування оборонними боями наприкінці серпня 1941 р. в районі Діївка – Сухачівка на підступах до Дніпропетровська, за що 9 листопада 1941 р. отримав звання Героя Радянського Союзу. У подальшому очолюваний ним 23-й танковий корпус брав участь у Сталінградській битві, Донбаській наступальній операції, Запорізькій наступальній операції, у боях на території Дніпропетровської області, Березнегувато-Снігурівській наступальній операції. Юхим Пушкін загинув 11 березня 1944 р. під Миколаєвом під час нальоту ворожої авіації, похований на території меморіального цвинтара на Соборній площі у м. Дніпро (є пам’яткою історії місцевого значення, охоронний №1472).

Першопочатковий пам’ятник на честь Ю. Г. Пушкіна на цьому місці було споруджено у 1946 р. Пам’ятник являв собою легкий радянський танк Т-70, встановлений на цегляному поштукатуреному постаменті. Наразі танк Т-70 розташовується біля діорами «Битва за Дніпро», як частина вуличної музейної експозиції.

У 1967 р. Пам’ятку було реконструйовано, внаслідок чого вона отримала свій сучасний вигляд: середній радянський танк Т-34-85 (бортовий № 242), що встановлений на трапецієвидному постаменті, складеного з блоків сірого граніту (автори: скульптор – О. В. Ситник, архітектор –  І. Б. Мігай). Навколо Пам’ятки було влаштовано новий благоустрій: тротуарне покриття, вимощення, газони та клумби.