Пам’ятник Володі Дубініну – юному піонеру, герою Керченського партизанського підпілля в роки Другої світової війни

Існуючий охоронний номер

1588

Місцезнаходження

парк ім. Володі Дубініна, просп. Гагаріна, Соборний район

Дата утворення об’єкта культурної спадщини

1967 р., 1970 р., 1980 р.

Категорія

пам’ятка монументального мистецтва місцевого значення

Номер і дата рішення про взяття на облік

Рішення Дніпропетровського облвиконкому від 08.09.1970 № 618

Пам’ятка являє собою погруддя Володі Дубініна з рожевого граніту, встановлений на чотиригранному гранітному постаменті такого ж кольору, на якому викарбовано рельєфний напис «ВОЛОДЕ ДУБИНИНУ». Юнак зображений з непокритою головою, у сорочці та піонерському галстуку, обличчям трохи повернутий праворуч. Постамент погруддя встановлений на прямокутній у плані основі, вимощеній гранітними плитами різного кольору. Прилегла територія перепланована та являє собою будівельний майданчик у зв’язку з роботами по реконструкції парку.

Розташована у північній частині парку ім. Володі Дубініна, ближче до пішохідної зони просп. Гагаріна, поза межами історичних ареалів міста.

Пам’ятка увічнює ім’я Володимира Никифоровича Дубініна (1927 – 1942) – радянського піонера, учасника Керченського партизанського руху в роки Другої світової війни. На початок німецько-радянської війни, Володі Дубініну було 14 років, встиг закінчити 6 класів. Восени 1941 року на Керченському півострові організовується радянський партизанський рух, осередком якого стали каменоломні села Старого Карантина (Камиш-Бурун) поблизу Керчі. Каменоломні займав партизанський загін ім. Й. В. Сталіна, під командуванням С. М. Лазарєва, до якого примкнув і В. Дубінін. Зі своїми друзями, А. Ковальовим та І. Гриценко, він багато разів ходив у розвідку, добуваючи цінну інформацію про дислокацію військових частин ворога, їх чисельності тощо. Після тимчасового вигнання нацистських окупантів з Керчі в результаті Керченсько-Феодосійської десантної операції (1941 – 1942), В. Дубінін почав допомагати саперам при розмінуванні підходів до каменоломень. 4 січня 1942 року від вибуху міни загинуло 4 сапера та Володя Дубінін, який допомагав їм. Був похований у братській могилі у центрі парку в Керчі. Посмертно нагороджений орденом Червоного Прапору. Відомість постаті Володі Дубініна на теренах СРСР принесла повість Л. Кассіля та М. Поляновського «Вулиця молодшого сина» (1949 р.).

Пам’ятник Володі Дубініну було відкрито у листопаді 1967 р., з нагоди 40-річчя з дня його народження.

Автори: скульптори – Чеканьов К. І., Щедрова В. І., архітектор – Румянцев Ю. В.

Першопочаткове гіпсове погруддя було замінене на гранітне у 1970 р. У 1980 р., у зв’язку з проведенням благоустрою парку ім. Володі Дубініна, пам’ятник був переміщений дещо ліворуч, постамент та погруддя було замінено: збільшено розміри, при цьому авторський проєкт та матеріал пам’ятника (рожевий граніт) було збережено.

Парк ім. Володі Дубініна було відкрито у 1967 р. в районі невеликого яру, малопридатного для житлової забудови, де раніше розташовувався літній табір заводу ДЗМО. 30 липня того ж року, рішенням міської влади, парку було присвоєно ім’я Володі Дубініна. Після відкриття пам’ятника В. Дубініну у листопаді 1967 р., біля нього було влаштовано «алею юних героїв», з портретами молодих людей, які загинули у роки німецько-радянської війни.

У 1970-ті роки була розбудована дитяча рекреаційна та дозвільна інфраструктура, яка занепала у 1990-ті роки. У 2017 році розпочато реконструкцію парку.