Пам’ятник Шевченку Т. Г.

Існуючий охоронний номер

1591

Місцезнаходження

Монастирський острів, Парк ім. Т. Г. Шевченка, Соборний район, м. Дніпро

Дата утворення об’єкта культурної спадщини

1959 р.

Категорія

пам'ятка монументального мистецтва місцевого значення

Номер і дата рішення про взяття на облік

Рішення Дніпропетровського облвиконкому від 08.09.1970 № 618

Пам’ятка являє собою пам’ятник – чавунну ростову скульптуру Т. Г. Шевченка (автори: скульптори – І. С. Зноба, В. І. Зноба, архітектор – Л. Р. Ветвицький, відлито колективом ливарників Дніпропетровського трубопрокатного заводу під керівництвом інженера М. І. Залівакіна).

Тарас Григорович Шевченко (1814 – 1861) – видатний український поет, прозаїк, мислитель, художник, етнограф, громадський діяч, літературна спадщина якого (центральне місце в якій займає поезія, зокрема збірка «Кобзар») вважається основою сучасної української літератури і значною мірою літературної української мови.

Чавунна скульптура зображує Тараса Шевченка у повний зріст: одягнений у традиційний одяг ХІХ ст. (сюртук, краватка-бант, жилетка, штани з лампасами), голова трохи схилена донизу та повернута праворуч, права нога стоїть дещо попереду, ліва рука зігнута і притиснута до торсу, правою рукою він спирається на архітектурно-декоративну форму «дубок» (всі елементи пофарбовані у сірий колір). Скульптуру виконано у традиційній для радянського монументального мистецтва 1950-х років реалістичній манері. Скульптура встановлена на чотиригранному східчастому постаменті у формі зрізаного обеліску, виконаному з блоків сірого граніту. У нижній частині постаменту, по ширині усіх його чотирьох граней, укріплено чавунне зображення лаврового вінка зі стрічкою. На лицьовій грані постаменту укріплено присвятний текст з литих чавунних літер «І мене в сім’ї великій, В сім’ї вольній, новій, Не забудьте пом’янути Незлим тихим словом» (всі літери пофарбовані у сірий колір) та нижче «Т. Г. ШЕВЧЕНКО» (літери не пофарбовані). Навколо постаменту відсипано майданчик, благоустрій якого виконано покриттям з гранітних плит, улаштуванням гранітних сходів та гранітних тумб, бордюрів і газонів. Прилегла територія вимощена дрібнорозмірною тротуарною плиткою; наявне освітлення Пам’ятки, яке представлене чавунними вуличними ліхтарями з фігурними плафонами 1950-х років та сучасними елементами підсвічування.

Пам’ятка розташовується в межах об’єкта благоустрою – Центрального парку культури та відпочинку ім. Т. Г. Шевченка (на його острівній частині)  та поза межами затверджених історичних ареалів міста.

Виливок фігури Т. Г. Шевченка розпочато у червні 1958 року та закінчено у жовтні 1959 року. Проєкт статуї виконали скульптори – представники династії – батько Іван Зноба та його син Валентин Зноба, які першопочатково створили гіпсову модель у павільйоні Парку Лазаря Глоби (на той час – Парк ім. Чкалова). Автором постаменту став архітектор Леонід Ветвицький – відомий представник повоєнного покоління архітекторів Дніпропетровська. За рядом оцінок, скульптура Кобзарю є пам’яткою ливарного мистецтва з погляду технологічної майстерності. Скульптуру з кількох елементів було відлито з ливарного високоміцного чавуну у фасонно-ливарному цеху Дніпропетровського трубопрокатного заводу. Участь у створенні гігантської скульптури брали майстри-ливарники під керівництвом інженера Микола Залівакіна. Встановлено пам’ятник Т. Г. Шевченку на найвищій точці Комсомольського острова 5 листопада 1959 року, відкриття відбулося без урочистостей та не висвітлювалося у місцевих ЗМІ.

Загальні параметри 55-тонної (за іншими даними – 50-тонної) скульптури дозволяють вважати її найвищою з понад 600 пам’ятників Кобзарю у світі та, відповідно, його найвищою скульптурою в Україні: висота скульптури – 8,30 м (за іншими даними – 7,59 м), висота постаменту – 8,90 м (за іншими даними – 9,65 м), товщина стінок виливки 50 – 150 мм.

У 2008 році Дніпропетровським філіалом Державного науково-дослідного та проєктно-вишукувального інституту «НДІпроектреконструкція» були проведені інженерно-геологічні дослідження майданчику, на якому встановлена Пам’ятка, та обстеження фундаменту пам’ятника, геодезичні виміри відхилення конструктивних елементів постаменту від вертикалі.

За результатами обстеження міською владою було прийнято рішення про необхідність демонтажу скульптури з подальшою реставрацією її та постаменту. Для виконання цих робіт була розроблена проєктно-кошторисна документація (підрядна організація – ПП «ДРРМЗ», представник підрядника – скульптор Петро Куценко). Реставраційні роботи на скульптурі здійснювало підприємство «Атомбуднагляд». Безпосередньо роботи на Пам’ятці тривали протягом 2011 – 2014 рр. Влітку 2011 року скульптура Т. Г. Шевченка була демонтована, розпиляна на частини та відправлена на реставрацію. Слідом за нею було повністю розібрано і постамент. У 2012 році постамент було відновлено, наново укріплено присвятний текст з чавунних літер. 14 червня 2013 р. почався процес відновлення монументальної фігури поета з декількох компонентів. Роботи зі встановлення скульптури на постамент загалом було завершено 17 червня 2013 року.

У березні 2014 року, до дня народження Т. Г. Шевченка, пам’ятник постав у оновленому вигляді. Крім того, було проведено благоустрій прилеглої до Пам’ятки території, наново упорядковано площу та алеї біля пам’ятника, відновлено ліхтарі 1950-х років, встановлено додаткове підсвічування Пам’ятки.