Пам’ятник О.М. Полю – відомому громадському діячеві, підприємцю, меценату, Почесному громадянину міста

Існуючий охоронний номер

б/н

Місцезнаходження

просп. Дмитра Яворницького, 79, у сквері, Шевченківський район, м. Дніпро

Дата утворення об’єкта культурної спадщини

2002 р.

Категорія

щойно виявлений об'єкт культурної спадщини

Номер і дата рішення про взяття на облік

Наказ управління культури, національностей і релігій Дніпропетровської облдержадміністрації від 30.07.2019 № 69

Пам’ятка являє собою бронзову скульптуру О.М. Поля у повний зріст, висотою близько 5 метрів, що встановлена на постаменті у вигляді стилізованого курганного насипу (червоний граніт, земляний насип) діаметром 10 метрів. На циліндричній гранітній основі викарбовано напис: «Почесному громадянину міста Олександру Миколайовичу Полю. 1832 – 1890. Від вдячних дніпропетровців»; на гранітній плиті праворуч від скульптури викарбовано: «Він оживив край і воскресив Катеринослав». У нижню плиту постаменту, праворуч від скульптури, вмонтовано глибу залізної руди. Прилегла територія вимощена гранітною бруківкою та огороджена гранітним парканом з кованими металевими елементам.

Олександр Миколайович Поль (20 серпня (1 вересня) 1832 р., с. Малоолександрівка, Верхньодніпровський повіт, Катеринославська губернія – 26 липня (7 серпня) 1890 р., м. Катеринослав) – український дослідник-археолог українсько-німецького походження, шляхтич, краєзнавець і підприємець, меценат і відомий громадський діяч, один з перших Почесних громадянин міста. Брав участь у впровадженні селянської, земської і судової реформ на Катеринославщині, 15 років присвятив вивченню залізних руд Кривого Рогу і доведення їхнього промислового значення. Особисто сприяв тому, щоб у 1881 році розпочались промислові розробки, які визначили подальший бурхливий економічний розвиток Придніпровського регіону. Окрім того, зробив великий внесок у наукове та культурне життя тодішнього Катеринослава та регіону. У нагірній частині міста, на площі Соборній, 10, зберігся будинок – пам’ятка історії місцевого значення, збудований на замовлення О.М. Поля у 1870-х роках, у якому він жив та працював до своєї смерті у 1890 році. Олександр Поль був похований на Севастопольському цвинтарі (ліквідовано наприкінці 1940-х рр., наразі – Севастопольський парк), але згодом наземні ознаки його могили були втрачені, а її точне місцезнаходження тривалий час залишалося невідомим. Улітку 2020 року загублену могилу О.М. Поля було знайдено під час археологічних розкопок на території Севастопольського парку. У вересні 2021 року, напередодні 245-го дня народження О.М. Поля, його останки було перепоховано на центральну алею Севастопольського парку; на його могилі встановлено лабрадоритову надгробну плиту.

Пам’ятник було відкрито 14 вересня 2002 року в рамках святкування Дня міста, на честь 170-ї річниці народження О.М. Поля, у сквері біля будинку № 79 по проспекту Дмитра Яворницького. Автори пам’ятника: скульптор, народний художник України В.П. Небоженко; архітектор, заслужений архітектор України В.С. Положій. Скульптура виготовлена ВАТ «Дніпровський машинобудівний завод», гранітні роботи виконані корпорацією «ВЕЕСВІ» (бригадир каменотесів М.В. Голобородько).

27 листопада 2020 р. на прилеглій до пам’ятника території (праворуч від нього) було встановлено постамент (кортенова сталь) з присвятним написом, на якому влаштовано скляний куб, усередині якого – уламок чорного лабрадориту – фрагмент хреста з могили Олександра Поля, який було виявлено під час археологічних досліджень у липні 2020 р. на території Севастопольського парку.