Пам’ятник М. В. Ломоносову

Існуючий охоронний номер

1590

Місцезнаходження

просп. Дмитра Яворницького, 19, Соборний район

Дата утворення об’єкта культурної спадщини

1913 р., 1971 р.

Категорія

пам’ятка монументального мистецтва місцевого значення

Номер і дата рішення про взяття на облік

Рішення Дніпропетровського облвиконкому від 06.07.1972 № 453

Пам’ятка являє собою бронзову скульптуру М. В. Ломоносова у повний зріст, виконану у реалістичній манері, яку встановлено на багато оздобленому постаменті циліндричної форми, який внизу переходить у пірамідальну багатогранну форму з рожевого граніту, східчаста основа якого має круглу форму з того ж матеріалу. На постаменті встановлені 4 бронзові декоративні дошки у формі овальних картушів з литими присвятними написами: дві дошки з лицьової сторони Пам’ятки – верхня (менша) у вертикальному положенні з текстом «Дерзайте ныне ободрены Раченьем вашим показать, Что может собственных Платонов И быстрых разумом Невтонов Российская земля рождать.», нижня (більша) – у горизонтальному положенні з текстом «МИХАЙЛО ЛОМОНОСОВ 1711 – 1765», а також по одній дошці у вертикальному положенні: ліворуч від лицьової сторони з текстом: «Он создал первый университет. Он, лучше сказать, сам был первым университетом. А.С. Пушкин.», праворуч від лицьової сторони з текстом «Я сам и не совершу, однако, начну, то будет другим после меня легче делать.». Навколо Пам’ятки влаштовано благоустрій: тротуарне покриття, вимощення, клумби, газони. Розташована по центру бульварної частини просп. Дмитра Яворницького.

Пам’ятка увічнює ім’я Михайла Васильовича Ломоносова (1711 – 1765) – відомого російського вченого-натураліста, енциклопедиста та поета. Ломоносов зробив чималий внесок у розвиток точних та природничих наук, математики, хімії, фізики, мінералогії, металургії, астрономії, а також гуманітарних дисциплін.

Пам’ятник М. В. Ломоносову було відкрито 25 червня 1971 р., з нагоди 260-річчя з дня народження вченого. Автори: скульптор – Ситник О. В., архітектор – Положій В. С. Постамент, на яку встановили скульптуру, зберігся від скульптури російської імператриці Катерини ІІ (встановлена на ньому у 1914 р., демонтована у 1917 р., втрачена у роки нацистської окупації Дніпра) та був виготовлений у 1913 р. фінською фірмою за проєктом скульпторки Катерини Трипольської.