Пам’ятник М. В. Гоголю

Існуючий охоронний номер

1589-Дп

Місцезнаходження

ріг просп. Дмитра Яворницького та вул. Гоголя, Соборний район

Дата утворення об’єкта культурної спадщини

1959 р.

Категорія

пам’ятка монументального мистецтва місцевого значення

Номер і дата рішення про взяття на облік

Наказ Міністерства культури і туризму України від 21.12.2010 р. №1266/0/16-10

Пам’ятка являє собою гранітне погруддя М. В. Гоголя, виконане у реалістичній манері, яке встановлене на чотиригранному прямокутному постаменті з сірого граніту, на передньому (лицьовому) боці якого – текст з накладних металевих літер: «Н.В.Гоголю 1959». Пам’ятник розміщено на восьмигранному пірамідальному гранітному цоколі, посеред клумби. Навколо Пам’ятки влаштовано благоустрій: тротуарне покриття, вимощення, підпірні стінки. Розташована по центру бульварної частини вул. Гоголя.

Пам’ятка увічнює ім’я Миколи Васильовича Гоголя (1809 – 1852) – російського письменника українського походження. Походить з відомого українського роду Гоголів-Яновських. Вважається класиком російської літератури. Окрім внеску у російську літературу, Гоголь також мав непрямий вплив і на українську літературу й українську культуру в цілому, а також був етнографом й збирачем українського фольклору. Літературну відомість Гоголю принесли збірки «Вечори на хуторі поблизу Диканьки», «Миргород», які були насичені українським етнографічним і фольклорним матеріалом, відзначені романтичними настроями, ліризмом і гумором. Найбільш відомі його повісті «Тарас Бульба», «Ніс», «Шинель», поема-роман «Мертві душі», п’єса «Ревізор».

Пам’ятник М. В. Гоголю було відкрито 17 травня 1959 р., з нагоди 150-річчя з дня народження письменника. Автори: скульптори – Ситник О.В., Калішенко Е.П., Шрубшток О.А., архітектор – Зуєв В.О.