Пам’ятник медикам підпільної групи обласної клінічної лікарні ім. І. І. Мечникова, яка діяла в роки нацистської окупації міста

Місцезнаходження

Соборний район, просп. Дмитра Яворницького, в районі буд. № 10

Дата утворення об’єкта культурної спадщини

1995 р.

Категорія

щойно виявлений об’єкт культурної спадщини за видом «монументальне мистецтво»

Номер і дата рішення про взяття на облік

Наказ управління культури, національностей і релігій Дніпропетровської облдержадміністрації від 30.07.2019 № 69

Пам’ятка розташована на майданчику складної форми в плані, близької до прямокутної, загальним розміром 8,8 х 15,4 м, біля в’їзду до території клінічної лікарні ім. І. І. Мечникова з боку просп. Дмитра Яворницького. Майданчик підноситься над на 1,0 м і до нього ведуть сходи з гранітних блоків. В його межах розташовано пам’ятник у вигляді гранітної брили, розміром 1,12 х 2,07 м та висотою 2,20 м, з горельєфним зображенням двох медпрацівників, що рятують пораненого. З правого боку на одній з плит підпірної стінки висічено меморіальний напис. З трьох боків пам’ятник оточений стінами, висотою від 2,30 до 3,20 м, та газонами з декоративними вічнозеленими чагарниками.

Майданчик навкруги пам’ятника оздоблений полірованими гранітними плитами та вимощений дрібнорозмірною тротуарною плиткою.

Розташована на неогородженій території вздовж просп. Дмитра Яворницького в межах Центрального історичного ареалу.

В роки нацистської окупації міста, працюючи у надзвичайно важких умовах, персонал лікарні спромігся врятувати велику кількість людських життів. Рятували людей не тільки лікуючи їх. Антифашистська група на чолі з головним лікарем М. О. Бережним, посилаючись на «погану» спадщину сталінського режиму, видавала фіктивні довідки про непрацездатність. Рятували не лише молодь, яку окупанти збирались вивозити до Німеччини, але й багатьох інших, яким така довідка давала можливість влаштуватись на роботу до спеціальних інвалідних артілей. Було врятовано і велику кількість військовополонених, яким видавали фіктивні цивільні документи та переправляли до підпілля.

На вшанування героїчних вчинків медперсоналу лікарні в роки другої світової війни, у 1995 р. біля головного хірургічного корпусу встановлено пам’ятник. Автори: скульптор – В. І. Щедрова, архітектор – С. Ф. Таран.