Палац профілактики

Існуючий охоронний номер

122

Місцезнаходження

вул. Госпітальна, 1, Новокодацький район, м. Дніпро

Дата утворення об’єкта культурної спадщини

1926 р.

Категорія

пам'ятка архітектури місцевого значення

Номер і дата рішення про взяття на облік

Розпорядження Голови Дніпропетровської облдержадміністрації від 12.04.1996 №158-р

Пам’ятка розміщується в глибині території міської клінічної лікарні №2 (просп. Сергія Нігояна, 53). Будівля симетрична, в плані має «Ш» – подібну форму. Лівий бічний фасад розташований з відступом 7,7 – 11,5 м від червоної лінії вулиці Щербаня. Загальна довжина головного фасаду (в глибину ділянки) 94,7 м, ширина 29,8 м та висота 18 м (карниз центр. аттику). Цегляна громадська будівля висотою 3 поверхи з горищем, мансардними поверхами над флігелями, розташована на огородженій території громадської забудови в межах Західного історичного ареалу.

Пам’ятку було запроєктовано в 1923 р. архітектором О. Л. Красносельським (конструктори С. Д. Скоробагатов, В. А. Естрович) як поліклініку для робітників металургійних заводів тресту Південсталь. «Начорно» коробку корпусу було завершено навесні 1925 р., але через внесення Наркомздоров’я СРСР змін в проєкт, будівництво затягнулося. Відкриття «Палацу профілактики» відбулось у квітні 1927 р. до 10-річчя встановлення радянської влади. Функціонально медичний заклад втілював передові ідеї «системи Семашко», наріжним каменем якої була профілактика та соціальна гігієна. Основними приміщеннями палацу стали великі холи (на верхніх поверхах – двосвітні з балконами) для лекцій, виставок, урочистих зібрань, очікувань. Навколо холів розмістилися спеціалізовані медичні кабінети, дієтдиспансер, дієтична їдальня, електро-світлолікарня, солярій тощо. Перед будівлею було розбито парк.

Головний та бічні фасади Пам’ятки отримали неокласичне рішення, дворовий фасад – раціональне рішення в цеглі без тинькування. Центральний ризаліт виділений екседрою, наріжними спареними рустованими колонами, на антаблемент яких встановили чотири скульптури (ск. М. М. Панін), фронтон прикрасили надписом «Палац охорони здоровля».

Під час військових дій в 1941 – 1943 рр. Пам’ятка зазнала значних пошкоджень: було зруйновано дах, частину декору (скульптури, надпис і т.д.), вигоріли дерев’яні перекриття, вікна та двері. В післявоєнний час будівлю було відбудовано з деякими змінами: збудовано новий ганок центрального входу, пробиті вхідні прорізи в бічних крилах і влаштовані ганки, виконано перепланування приміщень під новий заклад – міську поліклініку №1, встановлено нові вікна, двері тощо.

В наступні роки проводились поточні ремонти, в 1970-і рр. окремі конструкції було посилено металевими елементами. В 2017 р. через аварійний стан Пам’ятки поліклініку було перенесено, а в 2019 – 2020 рр. в будівлі відбулися пожежі, що призвели до руйнації даху, частини перекритів, знищення більшості вікон та дверей. Нині в будівлі проводиться вирізання металевих конструкцій, розбивання несучих стін та бетонних конструкцій невстановленими особами.