Особняк (будинок архітектора Дітриха Тіссена)

Існуючий охоронний номер

112-Дп

Місцезнаходження

вул. Андрія Фабра, 16, Центральний район

Дата утворення об’єкта культурної спадщини

1905 р.

Категорія

пам'ятка архітектури місцевого значення

Номер і дата рішення про взяття на облік

Наказ Міністерства культури та інформаційної політики від 26.01.2022 № 30

Особняк збудований за проектом архітектора Д. К. Тіссена, як його власний особняк у 1905 р.

Тіссен Дітріх Корнелійович (27 грудня 1870, – 16 вересня 1937). Талановитий катеринославській архітектор, архітектор Катерининської залізниці, з 1910 р. до перевороту 1917 – помічник міського архітектора Катеринослава. Тіссен походив з заможної родини менонітів (німецькомовна релігійна група), що мешкали в колоній Хортиця (хутір Тарновський, Катеринославського повіту).

Після призначення на посаду архітектора Катеринославської залізничної дороги, Тіссен разом з дружиною переїжджають до Катеринославу. У цьому особняку й народились всі п’ять дітей архітектора, але, через матеріальні проблеми родини, особняк довелось продати.

Після 1910 р. ділянку з будинком купує доктор Олександр Григорович Гербільський під власне житло та розміщення електросвітлолікарні. Заможним пацієнтам лікарня пропонувала різні новітні фізіотерапевтичні процедури: загальні та місцеві світлові ванни, вольтові дуги, душ світловий та водяний, різні види масажу, електризація. Гербільський лікував венеричні захворювання (сифіліс), хвороби шкіри, січового міхура, ревматизм, подагру, ішіас, ожиріння, нервові хвороби та інше. Обладнання лікарні пропало під час військових подій, які завершились встановленням у місті радянської влади. Сам Олександр Григорович продовжував працювати лікарем і в радянський час.

В 1942 р. у будівлі було розміщено ляльковий театр, у другій половині 1940-х – Кіровський районний відділ комунального господарства, з середини 1950-х особняк було зайнято дитячим садком, а з середини 1980-х розташовано вечірню загальноосвітню школу для глухих та слабочуючих.

Будівля Пам’ятки вважається одним з унікальних для міста прикладів особняка в стилі «модерн» англійського типу.