Миколаївська церква

Існуючий охоронний номер

1079

Місцезнаходження

вул. Виробнича, 4А (колишня адреса вул. М. Ярової, 1), Самарський район, м. Дніпро

Дата утворення об’єкта культурної спадщини

1856 - 1857 рр.

Категорія

пам'ятка архітектури національного значення

Номер і дата рішення про взяття на облік

Постанова Ради Міністрів УССР від 06.09.1979 №442

Пам’ятка, основний об’єм прямокутний, зі сходу до нього примикає п’ятигранна апсида, з заходу – квадратна в плані дзвіниця.

Цегляна будівля церкви однонефна, однопрестольна – в ім’я Св. Миколая, дах двосхилий з невеликою маківкою, розташована на території громадської забудови.

Пам’ятку було збудовано в 1856 – 1857 рр. (архітектор – невідомий) за кошти землевласника графа М. С. Воронцова в стилістиці «романтизму».

В 1937 р. радянською владою храм було зачинено.

Під час німецької окупації 1941-1943 рр. служби було відновлено, зроблено ремонт приміщень, відновлено іконостас. В акті обстеження Пам’ятки за 1949 р. вказано на необхідність проведення таких робіт: ремонт даху, влаштування водостічних труб, тинькування та фарбування зовнішніх та внутрішніх стін, відновлення карнизів, сходів та воріт.

Капітальні ремонтні роботи у храмі почалась лише з 1970 р. Було зведено нове шатро, замінено балкон та пічне опалення, встановлено новий іконостас (1984 р.), заштукатурено рустування на кутових лопатках, фасади пофарбовано, збудовано нову огорожу з воротами.

Після 1991 р. починається капітальний ремонт Пам’ятки: було демонтовано автентичні віконні грати, огородження ґанків, аттики бічних входів, встановлено нове шатро з 5-ма маківками, збудовано зовнішній притвор і ганок головного входу, збільшено бічні ганки, замінено покрівлю, перефарбовано в новий колір зовнішні стіни, встановлено пластикові вікна та металеві двері, в інтер’єрі влаштовано підвісну стелю з магнезитових плит.

На даний час Пам’ятка використовується за призначенням.