«Монумент «Вічна слава» на честь загиблих в роки Другої світової війни»

Існуючий охоронний номер

1503

Місцезнаходження

просп. Дмитра Яворницького, 1, Соборний район, м. Дніпро

Дата утворення об’єкта культурної спадщини

1967 р.

Категорія

пам’ятка монументального мистецтва місцевого значення

Номер і дата рішення про взяття на облік

Рішення Дніпропетровського облвиконкому від 08.09.1970 № 618

Пам’ятка являє собою ростову скульптуру (висота 4,50 м) з титанового сплаву у вигляді жінки, яка символізує Матір-Батьківщину, з пальмовою гілкою (як символ пам’яті) в опущеній лівій руці та смолоскипом у піднятій догори правій (як символ свободи). Скульптуру встановлено на високому чотиригранному залізобетонному постаменті висотою 25 м, облицьованому рожевими гранітними плитами, у верхній частині якого, на лівій боковій грані, укріплені зображення з нержавіючої сталі: п’ятикутної зірки і дат німецько-радянської війни «1941» та «1945». Внизу, біля основи постаменту – скульптурне горельєфне зображення з сірого граніту: воїна по центру, партизана ліворуч і підпільниці праворуч, які візуально є нероздільною групою.

Монумент встановлено на широкій східчастій основі з гранітних блоків, у підніжжя якої, з лицьової сторони монументу, розташовується чавунний пальник Вічного вогню, у вигляді лаврового вінка, що встановлений на гранітній прямокутній основі. Доповнює композицію дві горизонтальні стели з блоків червоного граніту, що встановлені при вході на площу, де розташовується монумент, з накладним присвятним текстом з нержавіючої сталі; текст на першій стелі: «Люди! Покуда сердца стучатся, – помните какой ценой завоевано счастье, – …помните!» (цитата з «Реквієму» Роберта Рождественського), текст на другій стелі: «Воинам, партизанам, подпольщикам, погибшим в годы Великой Отечественной войны 1941 – 1945 гг. от благодарных днепропетровцев». Прилегла до монумента площа вимощена плитами з червоного й рожевого граніту та огороджена високим гранітним бордюром. Монумент встановлений на високому березі Дніпра на початку проспекту Дмитра Яворницького, на центральній алеї.

Появі монумента передували активна забудова узбережжя Дніпра на схід від Соборного пагорба у 1960-ті рр. та, відповідно, оформлення нижньої частини головного проспекту міста.

Відповідно до рішення міськвиконкому № 776 від 29.11.1966 р., монумент було урочисто відкрито 31.10.1967 р. Автори монумента: скульптори – Агібалов В.І., Овсянкін М.Ф., архітектори – Максименко А.О., Черкасов Е.Ю., за участю інженерів інституту «Укргорстройпроект». Прототипом для зображення Матері-Батьківщини стала медична сестра, почесний донор СРСР Азарова В.А.

Монумент увічнює пам’ять радянських воїнів, партизанів та підпільників, загиблих на фронтах та на окупованих територіях, під час німецько-радянської війни 1941 – 1945 рр.