Могильник курганний “Могила Роблена” (5 курганів)

Місцезнаходження

м. Дніпро, Новокодацький район, на території лісництва, на схід від вул. Юрія Кондратюка. Домінуючий курган «Могила Роблена» знаходиться за 250 м на схід від газорозподільного пункту (вул. Юрія Кондратюка), за 250 м на північ від залізниці; інші чотири насипи розташовані в північно-східному напрямі від домінуючого кургану

Дата утворення об’єкта культурної спадщини

ІІІ – І тис. до н. е.

Категорія

щойно виявлений об'єкт культурної спадщини

Номер і дата рішення про взяття на облік

Розпорядження Голови Дніпропетровської облдержадміністрації від 29.11.2021 №Р-947/0/3-21

Кургани –– це округлі чи овальні в плані земляні, кам’яні або комбіновані штучні могильні насипи, зведені над одним або декількома похованнями, якими давні народи, що мешкали на території нинішньої України увінчували пам’ять померлих.

Кожен курган є унікальною поховальною спорудою, яка має обов’язково дві частини: зовнішню або надземну, помітну на поверхні (насип), і внутрішню. Як зовнішнє, так і внутрішнє облаштування курганів дуже різноманітне і мають значні архітектурні відмінності. Параметри курганів можуть варіюватися в широкому діапазоні як відносно висоти, так і діаметра. Розміри курганного насипу та самої могили, а також її складність беззаперечно свідчили про соціальний статус похованого. Адже чим більше громада могла вкласти зусиль на побудову поховальної споруди, тим більший соціальний статус мав померлий.

Могильник курганний «Могила Роблена» виявлений співробітниками Дніпропетровського обласного центру з охорони історико-культурних цінностей Антоновим О.М. та Мишустою О.В. у 2012 р.

Могильник курганний, до складу якого входять п’ять курганів, знаходиться у залісненні на території лісництва.

Поверхні задерновані, частково або повністю заросли деревами та чагарником. Найбільший курган являє собою так званий «майдан» – курганний насип використовувався у якості сировини для селітроварного промислу в ХVІІ–ХVІІІ ст. Домінуючий курган знаходиться за 250 м на схід від газорозподільного пункту (вул. Юрія Кондратюка), за 250 м на північ від залізниці. Інші чотири насипи розташовані в північно-західному напрямі від домінуючого кургану.

Розміри курганів становлять:

1. Курган «Могила Роблена» (домінуючий, майдан): висота – 4 м, діаметри – 65 х 70 м; «вуса»: 1) висота – 1,0 м, діаметри – 50 х 45 м; 2) висота – 1,5 м, діаметри – 55 х 30 м;

2. Другий курган: висота – 3 м, діаметр – 40 м;

3. Третій курган: висота – 1 м, діаметр – 20 м;

4. Четвертий курган: висота – 0,4 м, діаметр – 15 м;

5. П’ятий курган: висота – 0,3 м, діаметр – 15 м.