«Могила О.П. Чекмарьова – видатного вченого у галузі прокатного виробництва, академіка, заслуженого діяча науки і техніки УРСР»

Існуючий охоронний номер

1877

Місцезнаходження

Запорізьке кладовище, центральна алея, вул. Запорізьке шосе, Шевченківський район, м. Дніпро

Дата утворення об’єкта культурної спадщини

1975 р.

Категорія

пам’ятка історії місцевого значення

Номер і дата рішення про взяття на облік

рішення Дніпропетровського облвиконкому від 12.01.1978 р. № 25

Пам’ятка являє собою могилу академіка Олександра Петровича Чекмарьова (12.09.1902 – 11.03.1975) – видатного українського вченого у галузі теорії і практики прокатної справи, зокрема обробки металів тиском, удосконалення прокатного обладнання, розробника нових методів точної прокатки сортових профілів.

Могила вченого оформлена на поверхні плитою чорного відполірованого лабрадориту. В узголів’ї могили встановлений пам’ятник з чорного мармуру, у верхній частині якого висічено поясне горельєфне зображення О.П. Чекмарьова (автор – скульптор Ю.П. Павлов). На лицьовій грані пам’ятника викарбовано факсиміле вченого, на боковій (правій) грані – напис «академик Чекмарев Александр Петрович 1902 – 1975». Ліворуч від могили вченого розташовується могила його дружини Чекмарьової Ксенії Іванівни (1901 – 1980). Територія могил подружжя Чекмарьових вимощена плитами чорного відполірованого лабрадориту.

Олександр Петрович Чекмарьов народився 12 вересня (30 серпня за старим стилем) 1902 р. у селі Велика Знам’янка (нині – Запорізька область) у сім’ї селянина. Закінчив сільську двокласну школу та Мелітопольське реальне училище, здобував вищу освіту в Катеринославі. У 1921 р. вступив на хімічне відділення Катеринославського інституту народної освіти, а через рік перейшов на другий курс заводського відділення Катеринославського гірничого інституту. Після закінчення інституту в 1927 р. він пішов працювати на металургійний завод ім. Петровського, брав безпосередню участь у підготовці технічних кадрів. Незабаром Олександра Петровича призначили заступником начальника рейко-балочного цеху. У 1930 р. О.П. Чекмарьов перейшов на викладацьку роботу у щойно створеному Дніпропетровському металургійному інституті. У 1931 р. він прийняв від свого вчителя А.П. Виноградова кафедру обробки металів тисненням, яку очолював майже сорок років. Наукові дослідження О.П. Чекмарьова присвячені розробці основ прокатки металів, рейковому, трубо-, сорто- і листопрокатному виробництву. У 1934 році вийшла перша його наукова монографія «Рейки, їх служба, якість і виробництво». У 1941 р. в Ленінградському політехнічному інституті Чекмарьов блискуче захистив докторську дисертацію. У 1941 р. розроблений ним новий метод автоматичного регулювання налаштування валків прокатних станів був відзначений Державною премією. У роки німецько-радянської війни працював в евакуації спочатку в Сталінграді, потім у Магнітогорську. За докорінне вдосконалення  виробництва листів з конструкційних марок сталі у 1949 році колективу інженерів і вчених, у тому числі й О.П. Чекмарьову, була присуджена Державна премія. Вчений опублікував майже 30 монографій, понад 500 наукових статей, отримав 25 авторських свідоцтв. Його численні наукові праці сприяли подальшому розвитку теорії і практики прокатної справи. Великий внесок зробив О.П. Чекмарьов у теорію прокатки. Одночасно з широкою та різноманітною науково-дослідною роботою вчений проводив велику педагогічну діяльність. З 1931 по 1941 рр. він працював деканом технологічного факультету Дніпропетровського металургійного інституту, майже 40 років був незмінним керівником створеної ним наукової школи, котра об’єднала значну кількість наукових працівників й інженерів. За 44 роки завідування кафедрою О.П. Чекмарьов підготував близько 4 тисяч інженерів-прокатників, 127 кандидатів і докторів технічних наук. З 1948 по 1970 р. Олександр Петрович також керував прокатним відділенням Інституту чорної металургії АН УРСР. У 1948 році О.П.Чекмарьов був обраний академіком АН УРСР, а у 1968 – академіком АН СРСР. За видатні заслуги у галузі обробки металів тисненням О.П. Чекмарьов був відзначений багатьма державними нагородами та почесними званнями. Помер 11 березня 1975 року у Дніпропетровську, де і був похований на Запорозькому цвинтарі.

12 березня 1976 р. на будинку металургійного інституту, де багато років працював Чекмарьов, встановили меморіальну дошку на його честь (автор – скульптор Е.М. Курильов). У тому ж році невелика вулиця в самому центрі вузівського району міста стала називатися вулицею Академіка Чекмарьова.

12 березня 1977 р., на 75-річчя з дня народження О.П. Чекмарьова, на могилі вченого встановлено пам’ятник (автор – скульптор Ю.П. Павлов).