Курганна група (2 кургани) № 10044-Дп

Місцезнаходження

м. Дніпро, Самарський р-н, на схід – південний схід від Усть-Самарського мосту, по дорозі на ж/м «Придніпровськ, в лісосмузі, в урочищі «Підкова», на території старого кладовища ХІХ – поч. ХХ ст.

Дата утворення об’єкта культурної спадщини

ІІІ – І тис. до н. е.

Категорія

щойно виявлений об’єкт культурної спадщини

Номер і дата рішення про взяття на облік

Наказ управління культури, національностей і релігій Дніпропетровської облдержадміністрації від 30.07.2019 р. № 69

Археологічні пам’ятки – найчисленніший вид пам’яток культурної спадщини на території Дніпропетровської області, репрезентують найдавніший період в історії людства. Найбільш поширеним типом пам’яток археології, на території сучасної Дніпропетровщині, є кургани.

Кургани –– це округлі чи овальні в плані земляні, кам’яні або комбіновані штучні могильні насипи, зведені над одним або декількома похованнями, якими давні народи, що мешкали на території нинішньої України увінчували пам’ять померлих.

Кожен курган є унікальною поховальною спорудою, яка має обов’язково дві частини: зовнішню або надземну, помітну на поверхні (насип), і внутрішню. Як зовнішнє, так і внутрішнє облаштування курганів дуже різноманітне і мають значні архітектурні відмінності. Параметри курганів можуть варіюватися в широкому діапазоні як відносно висоти, так і діаметра. Розміри курганного насипу та самої могили, а також її складність беззаперечно свідчили про соціальний статус похованого. Адже чим більше громада могла вкласти зусиль на побудову поховальної споруди, тим більший соціальний статус мав померлий.

Курганна група, що розташована за адресою: м. Дніпро, Самарський район, на схід – південний схід від Усть-Самарського мосту, по дорозі на ж/м «Придніпровськ, в урочищі «Підкова», на території старого кладовища ХІХ – поч. ХХ ст., виявлена археологом Голубчик Л.М. у 1999 р.

До складу групи входять два насипи. Поверхня курганів задернована, зарослі деревами та кущами, в насипу меншого за розмірами кургану – гранітні брили кромлеху.

Розміри курганів становлять:

перший (домінуючий): висота – 3 м, діаметр – 40 м;

другий: висота – 2,5 м, діаметр – 40 м.