Курганна група (2 кургани) № 10042-Дп

Місцезнаходження

м. Дніпро, Новокодацький район, на території лісництва. Більший насип розташований за 750 м на південь південний схід від міської лікарні № 4, за 200 м на північ від залізниці; менший – за 300 м на захід північний захід від більшого та за 50 м на схід від автомобільної дороги

Дата утворення об’єкта культурної спадщини

ІІІ – І тис. до н. е.

Категорія

щойно виявлений об'єкт культурної спадщини

Номер і дата рішення про взяття на облік

Розпорядження Голови Дніпропетровської облдержадміністрації від 29.11.2021 №Р-947/0/3-21

Археологічні пам’ятки – найчисленніший вид пам’яток культурної спадщини на території Дніпропетровської області, репрезентують найдавніший період в історії людства. Найбільш поширеним типом пам’яток археології, на території сучасної Дніпропетровщині, є кургани. Це пов’язано з тим, що область розташована в степовому поясі України, яка історично була зоною розселення народів, що використовували курганний обряд поховання.

Кургани –– це округлі чи овальні в плані земляні, кам’яні або комбіновані штучні могильні насипи, зведені над одним або декількома похованнями, якими давні народи, що мешкали на території нинішньої України увінчували пам’ять померлих.

Кожен курган є унікальною поховальною спорудою, яка має обов’язково дві частини: зовнішню або надземну, помітну на поверхні (насип), і внутрішню. Як зовнішнє, так і внутрішнє облаштування курганів дуже різноманітне і мають значні архітектурні відмінності. Параметри курганів можуть варіюватися в широкому діапазоні як відносно висоти, так і діаметра. Розміри курганного насипу та самої могили, а також її складність беззаперечно свідчили про соціальний статус похованого. Адже чим більше громада могла вкласти зусиль на побудову поховальної споруди, тим більший соціальний статус мав померлий.

Створення перших курганів почалось близько п’яти тисяч років тому, а період будівництва курганів та поховальної практики в курганах займає в часі більше чотири тисячі років.

Дана курганна група виявлена співробітниками Дніпропетровського обласного центру з охорони історико-культурних цінностей Мишустою О.В. та Антоновим О.М. у 2012 р.

Курганна група, до складу якої входять два кургани, знаходиться у залісненні на території лісництва. Поверхні насипів, що мають напівсферичні форми – задерновані, зарослі деревами та чагарником. Більший насип розташований за 750 м на південь південний схід від міської лікарні № 4 та за 200 м на північ від залізниці; на його верхівці розташовано залишки геодезичного пункту. Менший – за 300 м на захід північний захід від більшого та за 50 м на схід від автомобільної дороги.

Розміри курганів становлять: перший (домінуючий): висота – 5 м, діаметр – 60 м; другий: висота – 1 м, діаметр – 20 м.

Умовна дата утворення курганів – ІІІ–І тис. до н. е.