
Місцезнаходження
Соборний район, вул. Івана Акінфієва, буд.15Дата утворення об’єкта культурної спадщини
Дата побудови будинку - невідома; роки проживання І. Я. Акінфієва: 1914 - 1919 рр.Категорія
щойно виявлений об'єкт культурної спадщиниНомер і дата рішення про взяття на облік
Розпорядження Голови Дніпропетровської облдержадміністрації від 29.11.2021 №Р-947/0/3-21Пам’ятка, в плані має наближену до трапеції форму, округленим кутом виходить на ріг вулиць І. Акінфієва і Мусліма Магомаєва.
Двоповерхова цегляна громадська будівля, з цокольними приміщеннями та горищем, розташована на огородженій території щільної багатоквартирної житлової забудови в межах Центрального історичного ареалу. Головний і дворовий фасади вирішені аскетично з мінімумом декору (оштукатурені підвіконні карнизи, вінцевий цегляний карниз, аттики).
Пам’ятку було збудовано на початку 1910-х рр. як прибутковий будинок на приватній ділянці.
У 1914 році був придбаний відомим науковцем та громадським діячем Іваном Яковичем Акінфієвим, який проживав у ньому до своєї смерті у серпні 1919 р. Окрім власника в середині 1910-х років в будинку проживали викладачі М.К. Рудницький і К.І. Попель. За заповітом вченого Пам’ятка перейшла у власність Катеринославського університету.
Наприкінці 1920-х р. тут було розміщено гідробіологічну станцію (у подальшому НДІ Гідробіології) та геологічний інститут (у подальшому НДІ Геології).
У 1933 р. обидва інститути було включено у структуру Дніпропетровського державного університету.
Під час військових дій в 1941 – 1943 рр. Пам’ятка не постраждала. Після визволення міста діяльність науково – дослідних інститутів відновилась.
В 1969-1970 рр. до торцевого фасаду по вул. І. Акінфієва було прибудовано 9-ти поверховий житловий будинок університету, металеву покрівлю замінено на шиферну, стовпчики огородження даху демонтовано, у дворі збудовано балкони на металевих колонах, закладено частину віконних приямків.
Після переїзду НДІ в нові корпуси університету, в 1980-і роки в будівлі розміщується гуртожиток для аспірантів Дніпропетровського державного університету (Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара). Нині приміщення Пам’ятки не експлуатуються.
В 2009 р. біля головного входу було встановлено меморіальну гранітну дошку «В цьому будинку жив Акінфієв Іван Якович, ботанико-географ, флорист, зібравший повний гербарій екатеринославської флори», (розміри 0,73 х 0,57 м, ск. О. Бородай).