Будинок, у якому жив і працював О. М. Поль – відомий громадський діяч, підприємець, меценат, Почесний громадянин міста

Існуючий охоронний номер

79-Дп

Місцезнаходження

пл. Соборна, буд. 10, Соборний район

Дата утворення об’єкта культурної спадщини

1870 – 1880-ті рр.

Категорія

пам’ятка історії місцевого значення

Номер і дата рішення про взяття на облік

Наказ Міністерства культури України від 15.03.2019 № 195

Збудований у 1880-рр. на території садиби Олександра Поля.

Автор проєкту невідомий.

Після смерті О. М. Поля до 1916 р. в будинку жила його вдова Ольга Поль із сином Борисом. У 1956 р. в будинку було проведено роботи щодо реконструкції його приміщень для улаштування дитячого садка.

У 1998 р. на фасаді будинку встановлено гранітну меморіальну дошку з барельєфним портретом О. М. Поля та пам’ятним текстом. Автори: скульптор Ю. Щедров та художник О. Прилипко.

Олександр Миколайович Поль (1832-1990) – один із найвидатніших історичних діячів Придніпров’я другої половини XIX ст. Громадський діяч, підприємець, меценат, колекціонер. Водночас, один із найактивніших діячів органів самоврядування на повітовому та губернському рівнях: гласний повітового та губернського земств. Автор низки важливих ініціатив та проектів, передусім, проведення Катерининської залізниці та залізничного мосту через р. Дніпро у Катеринославі. У 1858-1861 рр. брав участь у впровадженні селянської реформи в Катеринославській губернії. Починаючи з 1866 року, Олександр Поль проводив детальне геологічне і геогностичне дослідження корисних копалин Криворізького регіону. З 1866 року входив до лав Катеринославського губернського земського зібрання. У 1868-1869 роках брав участь у впровадженні судової реформи в Катеринославській губернії. У 1887 р. – Олександру Миколайовичу надано звання почесного громадянина міста Катеринослава. Помер 26 липня (7 серпня) 1890 р. у Катеринославі, був похований на Севастопольському кладовищі. У 1905 р. в Катеринославі було відкрито Обласний музей ім. О. М. Поля, складовою частиною експозиції якого стала колекція старожитностей О. М. Поля. На сьогодні значну частину експонатів відділу історії запорізького козацтва у Дніпропетровському національному історичному музеї становлять речі з колекції О. М. Поля.