«Будинок прибутковий»

Існуючий охоронний номер

11478-Дп

Місцезнаходження

вул. Барикадна, буд. 2, корп. 1., Соборний р-н, м. Дніпро

Дата утворення об’єкта культурної спадщини

кін. 1890-х рр.

Категорія

пам'ятка архітектури місцевого значення

Номер і дата рішення про взяття на облік

Наказ Міністерства культури і туризму України від 21.12.2010 р. №1266/0/16-10

Пам’ятку розташовано вздовж просп. Дмитра Яворницького.

У середині ХІХ ст. земельна ділянка виділена під час забудови парного боку вулиці Підгірної. Першим власником садиби був купець А. Португалов. 1850-1860-ті рр. – побудовано первісний комплекс забудови садиби, з головним нарыжним корпусом. Також на ділянці було побудовано одноповерховий мурований флігель на високому цоколі вздовж Підгірної вулиці. Відомостей щодо інших будівель не знайдено. У 1880 – 1890-х рр. домоволодіння змінило кількох власників. У ці ж роки домоволодіння отримало поліцейську адресу: вулиця Кудашівська (з 1923 р. – Барикадна), 2.

1897 (1898) р. – домоволодіння переходить у власність купця Х.І. Розенберга. Між 1897 – 1899 рр. виконано великі роботи по реконструкції домоволодіння. Автором проєкту реконструкції вірогідно є архітектор Д.С. Скоробогатов. Кутовий корпус отримав оздоблення фасадів у неоруському стилі. Поряд із ним, головним фасадом по Проспекту, побудовано новий корпус прибуткового будинку, фасади якого також було вирішено у неоруському стилі. Через перепад рельєфу корпус має перемінну поверховість: три поверхи по Проспекту та чотири поверхи з боку двору. За новим корпусом побудовано двоповерховий мурований службовий корпус. В довідковій літературі початку ХХ ст. переважно згадується, як будинок Розенберга по Катерининському проспекту.

Протягом ХХ ст. комплекс домоволодіння зазнав помітних втрат. Було демонтовано шатрові завершення, балкони та приямки на основних корпусах. На початку 1980-х рр. знесений мурований флігель по Барикадній вулиці (за матеріалами Дніпровська міська енциклопедія).

 

Цінні елементи.

Конструкції.

  • Шатрові завершення

Створено: кін. 1890 – поч. 1900-х рр.
Дерево, бляха. Еклектика.
При будівництві було створено два шатра на двоповерховому і три шатра на триповерховому корпусі. Всі шатрові завершення демонтовано у середині ХХ ст. У 2000-х рр. при ремонтних роботах було відновлено два шатра на двоповерховому корпусі у формах наближених до первісних. На триповерховому корпусі (вул. Барикадна, буд. 2, корп. 1) шатрові завершення на відновлювались.

Інтер’єр.

  • Груби

Створено: кін. 1890 – поч. 1900-х рр.
Цегла, кахлі глазуровані. Еклектика.
Точна кількість груб, які існували у будинку, як і кількість збережених груб не відома.

 

Рекомендації стосовно поводження із цінними елементами:

  • Збережені елементи. 

Збереження на місці розташування.
Підтримуючий ремонт та реставрація.
В разі неможливості, через технічний стан, збереження автентичних елементів – заміна на аналогічні виконані із дотриманням малюнку та технології виконання.
Можливо використання у якості аналога при реконструкції (реставрації) прибуткових будинків та громадських будівель кінця 1890 – 1900-х рр.

  • Втрачені елементи.

Можливо використання у якості аналога при реконструкції (реставрації) прибуткових будинків та громадських будівель 1890 – 1900-х рр.