3-я жіноча гімназія ім. Нестелей

Існуючий охоронний номер

41

Місцезнаходження

вул. Володимира Мономаха, буд. 6, Шевченківський район

Дата утворення об’єкта культурної спадщини

початок 1910-х рр.

Категорія

пам'ятка архітектури місцевого значення

Номер і дата рішення про взяття на облік

Розпорядження Голови Дніпропетровської облдержадміністрації від 12.04.1996 №158-р

Пам’ятка розміщується на ділянці по вул. В. Мономаха. Будівля в плані має складну, «F» – подібну форму. Головний фасад розташований по червоній лінії вулиці. Загальна довжина 63,9 м, ширина 51,4 м (в глибину ділянки) та висота 17,4 м. Цегляна громадська будівля висотою 2-3 поверхів з горищем і невеликим підвалом під центральними сходами (газова котельня), розташована на огородженій території громадської забудови вздовж вул. В. Мономаха в межах Центрального історичного ареалу.

Пам’ятку збудовано в середині 1910-х рр. як ІІІ-ю міську жіночу гімназію імені Юлії Йосипівни Нестелей за проектом архітектора Д. С. Скоробогатова. Головний фасад має еклектичне рішення з включенням неоренесансних та модернових елементів, бічні та дворовий фасади – раціональне рішення у цеглі без тинькування.

До 1941 р. Пам’ятка використовувалась під різні учбові заклади: 3-я та 2-га жіночі гімназії, головні аудиторії Педагогічних курсів, Вищий Інститут Народної Освіти, Інститут соціального виховання, Комуністичний університет імені тов. Сталіна. У роки окупації з початку 1942 р. Пам’ятка використовувалася як меблевий склад Міської Управи. Після звільнення міста будівлю було передано Обласній партійній школі і обласному товариству «Знання». В подальшому Пам’ятку було передано Інституту проблем природокористування та екології НАН України, правонаступником якого став Інститут геотехнічної механіки ім. М. С. Полякова НАН України.